Artykuły


Pole magnetyczne

Pole magnetyczne - Bądźmy zdrowsi


W ostatnich latach obserwuje się duże zainteresowanie terapeutycznymi zastosowaniami pól magnetycznych, a w szczególności pól małej częstotliwości. Pola takie występują na całej kuli ziemskiej. Słynny niemiecki fizyk Heisenberg stwierdził, iż: „energia magnetyczna jest elementarną energią, od której zależy życie organizmu”, co doskonale określa jej wielkie znaczenie dla organizmów żywych.

W medycynie ludowej statyczne pole magnetyczne wytwarzane przez magnes stosowano w celach leczniczych już w starożytności. Posługiwano się magnetycznymi bransoletami, wisiorkami itp., które współcześnie ze względu na zbyt słabe pola nie znajdują szerszego zastosowania. Postęp elektroniki stworzył warunki do powstania aparatury wytwarzającej wymierne pola magnetyczne i umożliwił powstanie stosunkowo nowej metody leczniczej – magnetoterapii.


Energia magnetyczna przenika przez całe ciało, docierając do każdej komórki. Stałe zmniejszanie się siły ziemskiego pola magnetycznego może być przyczyną u części ludzi niedoboru naturalnego pola magnetycznego. Korzystne działanie energii magnetycznej na organizm przejawia się zwiększeniem przepływu krwi w naczyniach, co przyczynia się do lepszego zaopatrzenia tkanek w tlen.

Dzięki temu, a także bezpośredniemu działaniu pola na uszkodzone tkanki dochodzi do ich szybszej regeneracji. Wielu autorów wykazało przyspieszenie zrostu kostnego po złamaniach. Innym efektem działania zmiennego pola magnetycznego jest działanie przeciwbólowe, które występuje nie tylko w czasie zabiegu, lecz utrzymuje się długotrwale po zakończeniu leczenia. Pole magnetyczne wywiera także działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.


Wskazania do terapii polem magnetycznym są bardzo rozległe. Stanowią je między innymi: złamania, opóźniony zrost kostny, zespoły bólowe, uszkodzenia urazowe - zwichnięcia, krwiaki, skręcenia, oparzenia, rany i blizny, przewlekłe stany zapalne (np. zatok).


Magnetoterapia jest bezbolesna i daje dobre efekty lecznicze u większości pacjentów. Czasem seria trwa jednak kilka tygodni. Korzystnie działa terapia skojarzona z laserem, elektroterapią lub masażem leczniczym.

Dr n. med. Hanna M. Tomczak
specjalista rehabilitacji medycznej, balneologii i medycyny fizykalnej

Skontaktuj się z nami


Zadzwoń do nas lub wyślij nam wiadomość mailową, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe! Gabinet Dr Hanna Tomczak - rehabilitacja oraz fizjoterapia, zabiegi falą uderzeniową :: Pruszcz Gdański - Rotmanka

facebook

kontakt

Skontaktuj się z nami:

tel: 58 682 1747

tel: 602 258 406

tel: 889 722 702

mail: drtomczak@wp.pl

klauzula informacyjna