Artykuły


Bóle krzyża

Bóle kręgosłupa - tzw. „bóle krzyża”


Szacunkowo określa się, iż 60-70% ludzi po 50. roku życia miewa dolegliwości bólowe kręgosłupa o różnym nasileniu. Niepokoi fakt coraz częstszego występowania tzw. „bólu krzyża” u osób znacznie młodszych. Istnieje wiele stanów patologicznych mogących objawiać się bólami kręgosłupa. Wynikają one najczęściej z niewłaściwego trybu życia, długotrwałych przeciążeń oraz braku aktywności fizycznej.

Niestety nie ma niezawodnej metody leczenia tych dolegliwości. Program terapeutyczny najczęściej obejmuje: leczenie farmakologiczne, fizykoterapię i masaż a także leczenie ruchem. W okresie ostrego bólu zaleca się leżenie w pozycji odciążającej i podaje leki. W dalszym etapie możliwe jest wprowadzenie wyciągów i fizykoterapii.

Najczęściej stosuje się zabiegi ciepłolecznicze, chociaż ostatnio wprowadzono do leczenia bólu krioterapię czyli leczenie zimnymi nadmuchami. Podobne działanie ma promieniowanie laserowe biostymulujące, możliwe do zastosowania także w stanach ostrych np. rwa kulszowa. Szerokie możliwości terapeutyczne stwarza elektrolecznictwo (prądy diadynamiczne, interferencyjne, Träberta, TENS, jonoforezy i inne).

Możliwe jest także zastosowanie pola magnetycznego i ultradźwięków. W każdym okresie występowania bólu można jako uzupełnienie rehabilitacji zastosować akupunkturę. Całość terapii uzupełnia się rozluźniającym masażem mięśni i kinezyterapią. Takie postępowanie powoduje zdrowienie około 90% chorych w ciągu 1 do 3 miesięcy. Jeśli tak się nie stanie lub w przypadku utrzymujących się objawów neurologicznych podejmuje się leczenie operacyjne.

Po ustąpieniu ostrego zespołu bólowego lub leczeniu operacyjnym zawsze należy wdrożyć program profilaktyczny. Polega on na zmianie stylu życia, zwiększeniu codziennej aktywności fizycznej oraz stałym wykonywaniu ćwiczeń. Tylko
takie postępowanie może uchronić przed wystąpieniem „bólu krzyża”.

Skontaktuj się z nami


Zadzwoń do nas lub wyślij nam wiadomość mailową, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe! Gabinet Dr Hanna Tomczak - rehabilitacja oraz fizjoterapia, zabiegi falą uderzeniową :: Pruszcz Gdański - Rotmanka

facebook

kontakt

Skontaktuj się z nami:

tel: 58 682 1747

tel: 602 258 406

tel: 889 722 702

mail: drtomczak@wp.pl

klauzula informacyjna