Artykuły


Bądźmy zdrowsi

Bądźmy zdrowsi

W marcu 2000 roku na osiedlu Rotmanka rozpoczęła działalność Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska o profilu rehabilitacji medycznej, balneoklimatologii i medycyny fizykalnej.

Zarówno rehabilitacja jak i balneologia i medycyna fizykalna są samodzielnymi dyscyplinami medycznymi, dysponującymi własnymi metodami diagnostycznymi i leczniczymi. W terapii wykorzystują różne formy energii (fizykoterapia).

Światłolecznictwo – używa jako czynnika leczniczego promieniowanie świetlne o różnym działaniu biologicznym. Zabiegi tego typu stosuje się w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych stawów, nerwobólach i innych zespołach bólowych. Szczególną formą światłolecznictwa jest laseroterapia.

Promieniowanie laserowe jest wiązką światła o specyficznych właściwościach, odróżniających ją od promieniowania powszechnie występującego w przyrodzie. W fizykoterapii wykorzystuje się lasery małej i średniej mocy, wykazujące tzw. działanie biostymulujące. Ma ono szerokie zastosowanie w leczeniu schorzeń stawów, kręgosłupa, zespołów bólowych, stanów pourazowych, leczeniu ran, oparzeń, krwiaków, schorzeń skóry i innych.

Elektrolecznictwo w terapii wykorzystuje prąd stały i prądy impulsowe o różnych częstotliwościach. Prąd galwaniczny wywiera głównie działanie przeciwbólowe i przekrwienne oraz umożliwia wprowadzanie do tkanek pewnych środków leczniczych (jonoforeza). Prądy impulsowe wykorzystuje się w elektrostymulacji nerwów i mięśni, a także w terapii zespołów bólowych.

Stosunkowo nową metodą leczniczą jest magnetoterapia czyli leczenie zmiennym polem magnetycznym niskiej częstotliwości. Efektem jego działania na ustrój człowieka jest poprawa ukrwienia, regeneracja tkanek i przyspieszenie zrostu kostnego. Ponadto pole to wywiera efekt przeciwbólowy, działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Znajduje więc szerokie zastosowanie w leczeniu wielu jednostek chorobowych.

Krioterapia to zastosowanie zimna w terapii. Źródłem może być lód, zimne powietrze, ciekły azot, dwutlenek węgla i inne substancje chemiczne. Leczenie zimnem stosuje się m.in. w celu zmniejszenia bólu, miejscowego stanu zapalnego, obrzęku, poprawy ruchomości w stawach, obniżenia wzmożonego napięcia mięśniowego. Zabiegi fizykoterapeutyczne często łączy się z masażem leczniczym i kinezyterapią, czyli leczeniem różnymi formami wysiłku fizycznego o odpowiednio dobranym natężeniu.

Leczenie metodami balneo- i fizykoterapeutycznymi poza oddziaływaniem miejscowym pobudza mechanizmy adaptacyjne i uruchamia rezerwy czynnościowe organizmu. Czas osiągnięcia efektów leczniczych jest więc niejednokrotnie dłuższy niż przy zastosowaniu np. farmakoterapii. Jednak wyniki są trwalsze i utrzymują się dłużej. Inna cenną cechą fizjoterapii jest to, że właściwe zastosowana nie powoduje objawów ubocznych. Obecnie naturalne metody leczenia przeżywają renesans. Wiąże się to z jednej stronie z lepszym poznaniem skutków ubocznych farmaceutyków, a także z postępem wiedzy balneologicznej, czego owocem są bardziej efektywne metody i poszerzenie zakresu leczonych schorzeń.

Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
Dr n. med. Hanna M. Tomczak

Skontaktuj się z nami


Zadzwoń do nas lub wyślij nam wiadomość mailową, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe! Gabinet Dr Hanna Tomczak - rehabilitacja oraz fizjoterapia, zabiegi falą uderzeniową :: Pruszcz Gdański - Rotmanka

facebook

kontakt

Skontaktuj się z nami:

tel: 58 682 1747

tel: 602 258 406

tel: 889 722 702

mail: drtomczak@wp.pl

klauzula informacyjna