Artykuły


Światło spolaryzowane przez cały rok: wiosna

Światło spolaryzowane

Zanim wyruszymy na wiosenne spacery, czyli słów kilka o wiośnie, stawach i świetle spolaryzowanym.

Robi się coraz cieplej i za oknem coraz ładniej. Niedługo rozpocznie się wiosna. Słońce dostarcza energii, budzi do życia. Chętnie podejmujemy też nowe działania. Przed nami czas długich spacerów, wycieczek, pracy na ulubionej działce, pikników z przyjaciółmi. Z jednej strony to chęć bycia z bliskimi, z drugiej wiosenne postanowienie prowadzenia zdrowego trybu życia.

Okres zimowy sprzyjał zasiadaniu przy stole, spędzaniu czasu przed telewizorem. Następstwa tego stanu rzeczy odczuwamy teraz na sobie: pojawiające się bóle, sztywne stawy, osłabienie mięśni, a co za tym idzie pogorszenie samopoczucia.

Lekarze w myśl idei „ruch to zdrowie” zalecają chodzenie co najmniej 1 godzinę przez 5 dni w tygodniu. Często okazuje się jednak, iż spacer czy gimnastyka kończą się bólem mięśni i stawów. Ból stanowi także nieodłączny objaw powszechnie występującej choroby zwyrodnieniowej. Dotyczy ona najczęściej stawów kończyn dolnych, szczególnie kolanowych i biodrowych. Sprzyjają jej codzienne zaniedbania takie jak brak ruchu, niewłaściwa dieta i przeciążenia. Tu błędne koło się zamyka. Jak więc ćwiczyć, spacerować i cieszyć się wiosną gdy bolą stawy? Czy i jak można pokonać ból?

Wiele osób sięga po tabletkę, uzyskując chwilowe złagodzenie dolegliwości. Należy jednak pamiętać, iż leki przeciwbólowe i przeciwzapalne powinny być zażywane wyłącznie po konsultacji z lekarzem, gdyż niosą za sobą ryzyko poważnych powikłań. Częstość działań ubocznych wzrasta wraz z wiekiem. Wiosna to również czas zaostrzeń objawów istniejących chorób przewodu pokarmowego, co u wielu osób eliminuje ten sposób radzenia sobie z bólem. Co więc pozostaje?

Spośród niefarmakologicznych środków leczenia bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów międzynarodowe Towarzystwa Reumatologiczne zalecają fizykoterapię, czyli leczenie czynnikami fizycznymi takimi jak ciepło, światło, laser, masaż i wiele innych. Najstarszą formą terapii fizykalnej jest leczenie światłem. Już starożytne cywilizacje znały uzdrawiającą moc promieni słońca. Grecy tworzyli nawet „miasta słońca”, gdzie w „świątyniach słońca” leczyli różne schorzenia wybranym rodzajem promieniowania.
W ostatnich latach nauka znacznie zmodyfikowała terapię światłem. Skonstruowano lampy o zawężonym paśmie promieniowania, eliminując szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Wiadomo także, iż przyswajanie promieniowania widzialnego i podczerwonego przez organizm człowieka nie zależy od rodzaju źródła z jakiego pochodzi. Można więc ten rodzaj naświetlań utożsamiać z naturalnym.

Jedną z najpowszechniej stosowanych obecnie metod światłoleczniczych jest leczenie światłem spolaryzowanym. Jest to światło, które ma właściwości biostymulacyjne, w tym także pobudzające procesy naprawcze. Doniesienia literatury medycznej wskazują również na korzystne wyniki leczenia zespołów bólowych tego rodzaju energią. Zastosowanie naświetlań w przypadku bólów stawów i choroby zwyrodnieniowej ma nie tylko działanie przeciwbólowe, ale przyczynia się do wchłaniania wysięku i regeneracji struktur stawowych. Wartym podkreślenia jest fakt braku negatywnego oddziaływania tego światła na skórę, gałkę oczną przy zamkniętych powiekach, czy narządy wewnętrzne. Nie zaleca się jednak tej terapii u osób z chorobą nowotworową, nadwrażliwością na światło, ostrożnie przez kobiety w ciąży.

Nie trzeba udawać się do uzdrowiska lub gabinetu fizykoterapii, aby skorzystać z dobrodziejstw leczenia światłem spolaryzowanym. Zabiegi można łatwo i bezpiecznie wykonać w domu. Należy naświetlać lampą staw i jego okolice przez kilka do kilkunastu minut na jedno miejsce. W celu uzyskania szybszego i lepszego efektu czynność powinno się powtarzać możliwie 2 razy dziennie z zachowaniem kilkugodzinnej przerwy. Całkowity czas terapii jest indywidualny, zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania zmian oraz ich lokalizacji.

W ostrych stanach chorobowych, gdy terapię wdrożono wcześnie, czas ten jest zwykle krótszy niż w przypadkach schorzeń o dużym stopniu zaawansowania, gdzie często istnieje konieczność dodatkowego wspierania się innymi metodami fizykalnymi lub farmakologicznymi.

Kiedy już uda się zlikwidować ból, nie powinno się unikać ruchu, gdyż jego brak jak wspomniano wcześniej, powoduje zanik mięśni, ograniczenie ruchomości stawu i przyczynia do nawrotu dolegliwości bólowych. Ruszajmy więc bez obawy na wiosenne spacery, cieszmy naturą, słońcem, korzystajmy z jego dobroczynnego wpływu na cały nasz organizm wiedząc, iż jeśli nawet ból stawów chwilowo unieruchomi nas w domu światło spolaryzowane pomoże nam odzyskać sprawność.

Skontaktuj się z nami


Zadzwoń do nas lub wyślij nam wiadomość mailową, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe! Gabinet Dr Hanna Tomczak - rehabilitacja oraz fizjoterapia, zabiegi falą uderzeniową :: Pruszcz Gdański - Rotmanka

facebook

kontakt

Skontaktuj się z nami:

tel: 58 682 1747

tel: 602 258 406

tel: 889 722 702

mail: drtomczak@wp.pl

klauzula informacyjna